Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM

Labi padomi, satiekot bēgļus

Kirstena Hastrupa, Bīskapa Alsteda asistente

Pirmoreiz te, Dānijā, satiku bēgļus, kad 1998. gadā pievienojos nesen izveidotai tīkla grupai savā vietējā kopienā uz ziemeļiem no Kopenhāgenas. Bēgļi pārsvarā bija jauni vīrieši un ģimenes no Irākas un Afganistānas.

Iesākumā es domāju, ka palīdzēšu viņiem, taču pēc kāda laika sapratu, ka tas nebija par MANI, kas palīdz VIŅIEM, bet gan par draudzības, mīlestības un rūpju piedāvāšanu, kā arī cenšanos rast kopīgu ceļu.

Visiem bēgļiem ir traumatisks stāsts, ar kuru dalīties, jo tu nebēdz no savas valsts bez iemesla. Sākumā es bieži naktīs murgoju, jo domāju, ka varēšu visus izglābt un atbrīvot no viņu traumām. Es jutos nepietiekama. Pēc kāda laika es nonācu pie secinājuma, ka man reāli jānovērtē savas spējas, un sapratu, ka pietiek tikai ar to vien, ka esmu es pati un piedāvāju savu draudzību, atnesu mazliet cerības un gaismas rūpju pilnajā ikdienas dzīvē.

Kad šodien satieku kādu no “maniem” bēgļiem, tieši to viņi uzsver kā svarīgāko faktoru ceļā uz integrāciju: satikt brīvprātīgos vietējos, kuriem viņi rūp un kuri piedāvā savu draudzību. Redzēt viņus šodien kā pilntiesīgus Dānijas sabiedrības locekļus, kā arī dzirdēt par viņu bērniem, kas pabeiguši mācībās un izveidojuši ģimenes, sagādā neaprakstāmu gandarījumu.

Profesionālajā jomā, strādājot kā skolotājai, es specializējos kā dāņu valodas kā otrās valodas skolotāja un strādāju ar bērniem un viņu ģimenēm no visas pasaules, gan bēgļiem, gan imigrantiem.

Savu pieredzi esmu apkopojusi zemāk atrodamajā labo padomu sarakstā:

  • Izvairies no vispārinājumiem un pieņēmumiem.
  • Satiec katru bēgli ar atvērtu sirdi un prātu. Bēgļi nav tikai “sīrieši”, “ukraiņi”, bet indivīdi.
  • Izvairies domāt, ka tu vēlies palīdzēt bēglim, bet mēģini izveidot vienlīdzīgas attiecības. Palīdzības vietā piedāvā sadraudzību un sabiedrību. Fokusēšanās uz “palīdzību” var radīt asimetriskas attiecības, kur palīdzības devējs ir pārāks un palīdzības saņēmējs ir zemāks.
  • Centies atrast veidus, kur bēgļi jūtas noderīgi, un parādi viņiem iespējas, kā dot savu pienesumu, lai viņi nejustos kā apgrūtinājums.
  • Kad valoda ir problēma, centies veicināt aktivitātes, kur jūs kaut ko varat darīt kopā, piemēram, gatavot ēst, darboties dārzā, būvēt, “parādi, nevis pastāsti”. Bildes un google tulkotājs ir lieliski palīgi!
  • Ir būtiski apzināties savas robežas – tu nevari paņemt prom visas sāpes un bēdas un atrisināt visas bēgļu problēmas. Sadarbojies ar profesionālām organizācijām (Sarkanais Krusts, ANO bēgļu aģentūra UNHCR, psihologi u.tml.)
  • Somijas mācītājas Tuula Salin citāts: “Mūs var motivēt palīdzēšanas ideja, bet mums jāpadomā, ko nozīmē rūpēties par cilvēkiem, nevis tikai sniegt tiem naktsmājas”.

Kirstena Hastrupa 24.05.2022

tulkoja: Rihards Germans